Folia Stretch

Informujemy, że Pan Toni Shterev oraz Wojciech Smolorz NIE są uprawnieni do reprezentacji spółki w żadnym zakresie.

foliaFolie stretch PE

Folia stretch to powszechnie stosowana nazwa wielowarstwowej rozciągliwej folii polietylenowej, produkowanej metodą wylewu szczelinowego, tzw. „cast”. Podstawowym surowcem do produkcji folii stretch jest liniowy polietylen o niskiej gęstości (LLDPE).

Dzięki nowoczesnym liniom produkcyjnym i nowoczesnej technologii, a także dzięki zastosowaniu surowców renomowanych producentów, produkowana przez nas folia charakteryzuje się bardzo wysoką jakością.

Elastyczna, wytrzymała na rozerwanie zapewnia skuteczne zabezpieczenie produktów podczas transportu i przechowywania. Rozciągnięcie do 300% umożliwia wykorzystanie folii do opasywania ładunków paletowych o nieregularnych, odstających i ostrych krawędziach, oraz większy naciąg.

 

 

polythene-stretch-films

 

ZASTOSOWANIE

Folie stretch używane są przede wszystkim do pakowania i zabezpieczania produktów, począwszy od ładunków zbiorczych na paletach, po przedmioty jednostkowe o dużych gabarytach. Ze względu na małe grubości i wysoką wytrzymałość gwarantującą stabilność ładunku, folia stretch jest najbardziej ekonomicznym sposobem pakowania produktów

 

Jak produkuje się folię stretch?

Folia stretch, inaczej nazywana folią polietylenową, jest powszechnie używanym materiałem pakującym na całym świecie, ale czy zastanawialiście się kiedyś jak ona powstaje?

Proces powstawania folii jest bardzo skomplikowany i kosztowny, bo do jej produkcji potrzeba specjalnych, bardzo drogich maszyn.
Folia stretch jest materiałem , który w większej części jest wytwarzany z tworzyw sztucznych takich jak polietylen, kopolimer, polipropylen a także fluoropolimery.

Są dwa sposoby wytwarzania folii polietylenowej – metoda rozdmuchu (blown) oraz metoda wylewu maszynowego zwana „cast”. Zarówno jedna, jak i druga metoda ma swoje zalety i wady, dlatego warto wiedzieć, jakie cechy posiada każda z tych folii, aby najlepiej je wykorzystać.

Pierwszy z nich jest sposobem nieco bardziej czasochłonnym, ale folia uzyskana dzięki tej metodzie charakteryzuje się lepszą jakością (a co za tym idzie – wyższą ceną), kleistością i odpornością na przebicia, niż folia uzyskana metodą castową. Jednak należy pamiętać, że folia typu blown, mimo że posiada dość sporą rozciągliwość, naciąga się tylko do pewnego momentu krytycznego, po czym zrywa się. Technologia rozdmuchu polega na roztopieniu żywicy, która następnie się rozdmuchuje w dwóch kierunkach – maszynowym i poprzecznym, po czym ochładza się ją powietrzem. Folia ta znakomicie sprawdza się na przykład w rolnictwie i przy produkcji folii spożywczych.

Natomiast druga metoda zwana metodą wylewu szczelinowego cast, polega na wylaniu surowca ze specjalnej głowicy, po czym zawartość jest szybko rozciągana i schładzana za pomocą specjalnych wytłaczarek. Proces ten zapewnia folii znacznie większą elastyczność i możliwość naciągu, co ma również wpływ na wytrzymałość na różne rozerwania i przebicia. Ten sposób wyrobu jest bardziej wydajny, gdyż nie tylko znacznie obniża koszty produkcji, ale i pozwala na większy naciąg. Jednak odbija się to na cenie folii wykonanej tą metodą. Folia, wydłużając się w procesie prestretchingu, naciąga się kosztem swojej szerokości, a do jej wytworzenia potrzeba bardzo drogich maszyn. Folii tej z powodzeniem używa się przy owijaniu palet.

Czasami, podczas procesu produkcyjnego dodaje się domieszki LDPE (5%) lub polimery polipropylenowo-polietylenowe, takie jak np. Vistamaxx firmy Exxon czy surowce ultra-low density PE (w skrócie ULDPE), na przykład Attane wyprodukowane przez firmę Dow. Przy wytwarzaniu folii stretch używa się także różnych barwników, które zmniejszają przezroczystość folii.

Folia stretch produkowana jest w formie długiej wstęgi po czym jest nawijana na specjalne tuleje, które różnią się od siebie średnicą i długością.